Stosunki miedzynarodowe bibliografia

Kontakty międzynarodowe są bardzo powszechne w dobie globalizacji. Nowe wynalazki w dziedzinach transportu oraz komunikacji znacznie skróciły dystans między państwami, a nawet kontynentami. Teraz adresat otrzymuje list po kilku dniach, a nie po kilku miesiącach, gdy to pozostawało wcześniej. Zawsze można też do kogoś zadzwonić i połączyć się bezpośrednio. Jazdę na przeciwległy koniec świata nie posiada już lat, ale wystarczy jedynie kilka godzin samolotem. Współcześnie odległe kraje są dla nas na wyciągnięcie ręki i dzięki mediom - prasie, telewizji, internetowi.

Pojawiło się wiele innych propozycje współpracy. Wyjazdy zagraniczne stały się silniejsze i tańsze, a co za tym idzie - i znacznie częstsze. Obecnie bez problemu można uzyskać się na drugi kontynent, gdzie obowiązuje zupełnie odmienna cywilizacja także własne obyczaje. Wystarczy bilet na samolot również bogata wylądować w Azji, w Afryce albo na ciekawej wyspie. Obraca się także sytuacja polityczna na świecie. Po dokonaniu strefy Schengen zniesiono większość ścian w Organizacji Europejskiej a każdy jej człowiek może łatwo podróżować między państwami.

Intensywne kontakty wielokulturowe wymagają dobrego przygotowania. Firma, która pragnie pozyskań nowe rynki zagraniczne, wiele zarobi na zajęciu odpowiedniego pośrednika, który właśnie przedstawi proponowaną ofertę. Szczególnie realne są w niniejszym przykładzie tłumaczenia ustne. Polskie biuro w asyście tłumacza może podbić rynki międzynarodowe, bezpośrednio trafiając do zainteresowanych. Wizyta przedstawicieli japońskiego koncernu samochodowego w polskiej fabryce przebiegnie znacznie sprawniej w obecności tłumacza. Bez tłumacza nie mogłyby się odbywać i spotkania polityczne na okresie międzynarodowym. Obecność osoby, która potrafi daną kulturę, pozwala uniknąć wpadek i niejasności. To cenne w znacznych negocjacjach, gdzie czasem drobne elementy mogą zdecydować na osiągnięciu transakcji.