Urzadzenie diagnostyczne

Czym stanowi kolposkop?

Kolposkop to jeszcze niezwykle rozpowszechnione urządzenie diagnostyczne znajdujące zastosowanie podczas badań ginekologicznych. Stanowi ono wyspecjalizowanym narzędziem, które dzięki połączeniu wysokiej klasie układu optycznego ze dodatkowym współosiowym oświetleniem daje możliwość dokładnego zbadania intymnych partii ciała kobiet, narażonych na zaatakowanie przez groźne schorzenia. Za pomocą kolposkopu można zdobyć nawet 400-krotne powiększenie obrazu.

Kolposkop natomiast jego wykorzystanie

Kolposkop stosuje się do kolposkopii, czyli badania powierzchni szyjki macicy wraz z kanałem, a też pochwy i sromu w punktu wykrycia zmian, jakie potrafiły oznaczać o przedklinicznych postaciach raka szyjki macicy. Rozlicza się, że dokładność diagnozy stworzonej przez kolposkop ma od 79 do niemal 97%, w relacji od jego rodzaju.

Jak wskazuje badanie kolposkopowe?

Kolposkopia jest bezbolesnym badaniem prowadzonym gdy pacjentka siedzi na fotelu ginekologicznym. Na jednym początku badania lekarz zakłada pacjentce specjalny wziernik samotrzymający, który pomaga uwidocznienie pochwowej części szyjki macicy. Po jego zamocowaniu, do pochwy realizowany jest wziernik o przezroczystych ścianach, za pomocą którego widzi się ściany pochwy i wielkość szyjki macicy w podobnym powiększeniu, przy dużym oświetleniu. Kolposkop za pomocą kamery umożliwia rejestrowanie pytania i obserwowanie go na indywidualnym ekranie, a i zapisywanie i dawanie dla pacjentki, kiedy także do punktów przygotowania dokumentacji medycznej i umieszczenia diagnozy.